Prevence a péče

Nikdo nechce, aby jeho osmák byl nemocný. Zabránit tomu sice nelze, ale dodržováním základních pravidel se lze mnohým komplikacím vyhnout. Osmák by měl být vždy minimálně v páru s dostatečnou lidskou péčí, klec by měla obsahovat spoustu tunelů, úkrytů a měl by mít správně složenou stravu.

 

Strava:

Za ty roky, co chováme osmáky, jsme dospěli ke stravě, která nejlépe našim osmákům vyhovuje. V první řadě je to seno ve velkém a neomezeném množství (mělo by tvořit až 90 % denního příjmu). Tím jak ho koušou, nebo přežvykují, si sami obrousí zadní zuby, což je opravdu důležité. Samozřejmě to není zárukou bezproblémových zubů. Dále je důležité je naučit na univerzální granule, aby nedocházelo k vybírání toho co jim chutná. Navíc granule obsahují všechny živiny, které jsou vyvážené. My jim mícháme Beaphar osmák degu a Supreme selective osmák degu

             


Kontrola zdravotního stavu:

Je opravdu důležité monitorovat zdravotní stav osmáků. Sledujte chování, vzhled srsti, dýchání, čistotu očí a uší a stav předních zubů. Nejdůležitější asi je sledovat váhu osmáka. Pokud Vám začne ubírat na váze, má pravděpodobně zdravotní problém. Pokud Vám přibírá, tak má nedostatek pohybu, nebo se přejídá. Může se rovněž jednat o březí samičku.

 


Vybavení klece:

Pokuste se eliminovat nebezpečí v kleci. Osmáci kolikrát své větve ohryzají do tvaru kůlu, pak je lepší takovou větev odstranit, nebo oříznout, aby na ní nešikovně nespadli. Osmáci milují běhací kolečka. Pokud jich je v kleci více, je nejlepší kolečko uchycené jen na jedné straně s vyplněnými zády, aby jeden druhého v kole nemohl přiskřípnout.