Veterinární péče

Je-li zřejmé, že Váš osmáček trpí nějakou nemocí a vy si nevíte rady, neváhejte navštívit veterináře, který může Vašemu mazlíčkovi rychlou pomocí zachránit život. Pokud nevíte, co se stalo, opravdu se vyplatí s návštěvou neotálet.

Při problémech se zuby udělá zkušený veterinář rentgen hlavy, aby nejlépe viděl postavení zubů a jejich kořenů.

Doktor si Vás poslechne co osmáka trápí, případně co jste vypozorovali, pak osmáka prohlédne, prohmatá a endoskopicky zkontroluje zoubky a dutinu ústní. Dále může doktor udělat krevní obraz a biochemický rozbor krve. Stanovit přítomnost glukózy v moči (cukrovka - poškození ledvin). V narkóze pak může provést sonografické vyšetření dutiny břišní a zrentgenovat celé tělo, provede rentgen hlavy, který odhalí postavení zubů a jejich kořenů. Takto dokáže doktor snadno a včas odhalit, co osmáka trápí a zahájit léčbu.

Při návštěvě veterináře buďte připraveni, že náklady na léčbu mnohonásobně převýší pořizovací náklady osmáka.Druhy narkóz

Injekčně (fenobarbital nebo mix ketamine/rompun)

Touto narkózou prošel Ferdíček a Dráček. Oba to zvládli skvěle, akorát potom byli trošku vystresovaní a oblbnutí (což je jasné). Nicméně u této narkózy je nutné navštívit veterináře, který má zkušenosti s uspáváním malých hlodavců. Odhadnout správnou dávku je opravdu těžké. Nesmí být extra malá vzhledem k jejich  rychlému metabolismu, protože by se probudil moc brzy a zase to nesmí být extra velká dávka, to už by osmák nezvládnul.


Inhalačně (halothane, metofane nebo isoflurane)

Tato varianta je mnohem lepší, a v současné době dostupná ve většině veterinárních zařízení. První dva jmenované plyny jsou však pro osmáky nebezpečné neboť způsobují poškození jater. Isoflurane je mnohem šetrnější a osmáci zvládnou tuto narkózu i ve špatném zdravotním stavu. Naše Polynka ji zvládla i den před smrtí, kdy jsme se jí ještě snažili zachránit, ale bohužel už jí nebylo pomoci.


Doporučujeme

Při hledání vhodné veterinární kliniky je důležité si dopředu zjistit, zda-li má daná klinika specialistu na drobné hlodavce. Osmáci jsou totiž natolik specifičtí, že jim nezkušený lékař může i ublížít (opět osobní zkušenosti). Rádi bychom zde doporučili paní doktorku MVDr. Lietavcovou z Veterinární kliniky Na Hůrce.